Revue - články - HOMEOPATIE A AKUTNÍ SEZÓNNÍ ALERGICKÉ POTÍŽE


HOMEOPATIE A AKUTNÍ SEZÓNNÍ ALERGICKÉ POTÍŽE

Většina pacientů řeší své méně závažné akutní potíže samoléčbou, přičemž lékárna je klíčové místo, kam si chodí pro radu a kde se rozhodují o způsobu léčby. Lékárník má v poradenství k dispozici poměrně účinné nástroje – léčivé přípravky ze skupiny antihistaminik, lokálních kortikoidů, nazálních dekongestantů či lokálních bariérových přípravků, které doporučuje na základě konkrétních symptomů a zvážení zdravotního stavu pacienta.

 

HOMEOPATICKÁ LÉČBA

Efektivní alternativou řešení alergických potíží je homeopatie, kterou v poradenství přes táru využívám opravdu hojně. Homeopatie má mnoho benefitů jak pro pacienta, tak pro lékárníka. Homeopatický lék, vybraný na základě přesně kvalifikovaných symptomů, přináší poměrně rychlou úlevu od potíží, a přitom působí jemně a šetrně. Nezatěžuje pacienta nežádoucími účinky, nezpůsobuje ospalost a poruchy pozornosti a lze ho kombinovat s jakýmikoli jinými přípravky, protože nevykazuje žádné interakce s léčivy. Je zcela bezpečný pro malé děti, těhotné, kojící matky i seniory. Homeopatické léky podáváme léčebně při propuknutí příznaků, ale lze je doporučit i preventivně bezprostředně před začátkem „sezóny alergika“. Preventivní podávání léku zmírní, anebo zcela eliminuje výskyt potíží v období působení alergenů v ovzduší. Preventivně tedy doporučujeme pacientům, aby zhruba měsíc před očekávaným začátkem obtíží zahájili užívání léků Pollens 15C 5 granulí ráno a Poumon histamine 15C 5 granulí večer. V tomto schématu je třeba pokračovat až do ukončení výskytu alergenu. Pollens je lék vyrobený z pylů stromů kvetoucích z jara, které jsou také nejčastějšími alergeny v jarních měsících. Poumon histamine působí systematicky u respiračních alergií (alergická rinitida, astma, kašel), ale dobře účinkuje i u kožních alergických reakcí. V případě akutní alergické reakce je třeba dávkovat v častých intervalech, zpravidla 5 granulí 3–6× denně, a to až do vymizení potíží.

 

KDYŽ DOMINUJE OTOK

Pokud jsou alergické reakce manifestovány svědivým otokem na kůži nebo na sliznicích nosu, očí, dutiny ústní či hrdla, myslíme na lék Apis mellifica 15C. Bledý, narůžovělý otok svědí a pálí a ulevuje studený obklad. Klinický obraz postiženého připomíná stav po štípnutí včelou, která slouží jako výchozí surovina pro výrobu tohoto homeopatického léku. Apis mellifica doporučujeme nejen u rýmy s palčivým otokem nosní sliznice bez sekrece, ale také u méně závažných alergických otoků sliznic a kůže vznikajících jako následek alimentární nebo lékové alergie. Dobrou zkušenost mám s tímto lékem v případě otoků očních víček s úlevou studeným obkladem, v případě alergické reakce na kosmetické přípravky a barvy na vlasy či řasy. A v zásadě je Apis mellifica lékem volby u všech štípanců, popálenin a ekzémů, které jsou doprovázeny svědivým otokem s modalitou zlepšení studeným. Dávkování léku je dynamické a odpovídá závažnosti stavu, zpravidla 5 granulí každých 10 minut až každou hodinu do vymizení potíží.

 

RÝMA ALERGICKÉHO PŮVODU

Alergická rýma, které dominuje ucpaný nos bez sekrece a kýchání, je v lékárnách často frekventované téma nejen v jarních měsících. Potíže způsobuje vdechování vůně květin, ale také chlad a průvan, na nějž jsou někteří lidé obzvlášť přecitlivělí. Těmto symptomům dobře odpovídá lék Nux vomica 9C, který doporučujeme v dávce 5 granulí 3–5× denně. Při explozivním, záchvatovitém kýchání je možno aplikovat 5 granulí každých 10 minut do zklidnění. Trochu jiné situaci odpovídá Sabadilla 9C. Tento lék pomáhá u rýmy doprovázené kýcháním, ale pacient si stěžuje na ucpaný, plný nos. I když se hojně vysmrká, pocitu ucpání nosu to neuleví. Celé situaci dominuje typický pocit šimrání měkkého patra, který neustoupí ani při pokusu poškrábat se třením špičkou jazyka. Když si pacient stěžuje na rýmu se slzením očí, kdy z nosu teče vodnatý, pálivý a dráždivý sekret, který odírá okolí nosních dírek, uleví Allium cepa 9C.

 

OČNÍ POTÍŽE

Řada pacientů trpí na konjunktivitidy alergického původu. Oči jsou podrážděné a zarudlé, člověk má pocit zrnka písku v oku a pokus o promnutí očí ještě zhoršuje svědění a pálení, které stav doprovází. K úlevě dochází v noci a ve tmě, ale po ránu bývají oči zalepené medovým i hnisavým sekretem. Klíčovým homeopatickým lékem je v tomto případě Euphrasia officinalis 9C, který doporučujeme v dávce 5 granulí 3–5× denně.

 

SENNÁ RÝMA

Když se jaro překlene do léta, přibývá také pacientů s příznaky senné rýmy, které způsobují pylové alergeny trav. Symptomy na sliznicích bývají obdobné jako u jarních polinóz, proto volíme některý z výše uvedených symptomatických léků. Změní se jen původce potíží. A změní-li se etiologicky původce potíží, musíme změnit i „etiologický lék“. Pacientům s příznaky senné rýmy doporučíme lék Pollen de graminees, vyrobený z pylů letních trav, a to v dávce 5 granulí 1× denně po celou dobu konfrontace s alergenem (např. v období sušení sena během dovolené na chalupě 5 granulí ráno nalačno po celou dobu dovolené).

 

SOLÁRNÍ ALERGIE

K létu a cestování patří ještě jedna nepříjemná okolnost, jejíž výskyt v posledních letech prudce vzrůstá, a to je přecitlivělost na sluneční záření – solární alergie. Významné procento populace reaguje již na krátký pobyt na sluníčku svědivou, pálivou vyrážkou, která dokáže velmi znepříjemnit chvilky volna a dovolené. Zde radíme homeopatický lék Hypericum perforatum 15C, a to preventivně i kurativně. Naši pacienti vědí, že s preventivním užíváním léku je třeba začít týden před odjezdem na dovolenou 5 granulí 1× denně a při intenzívním slunění jej dále užívat 2× denně. Pokud by i přesto došlo k výsevu vyrážky, doporučujeme zvýšit dávkování na 3× denně, a je také vhodné přidat lék Poumon histamine 15C, který výrazně sníží svědění a přispěje k urychlení ústupu reakce, popřípadě lék Rhus toxicodendron jako symptomatický lék svědivých vezikulózních dermatóz. Homeopatické léky, stejně jako konvenční alopatické léky, budou o to účinnější, pokud budou součástí komplexních režimových opatření, která kladou zvýšené nároky na disciplínu alergického pacienta. Vedle pravidelného omývání rukou, obličeje a vlasů je to především úprava stravy, především výrazné omezení konzumace bílé mouky, rafinovaného cukru a pasterizovaného mléka. Doplnění kvalitních probiotických kultur v péči o zdravá střeva je samozřejmostí.

 

Mgr. Šárka Chlebanová
vedoucí lékárnice lékárny Salvia ve Zlíně