Revue - články - ÚNAVA A CHRONICKÝ ÚNAVOVÝ SYNDROM


ÚNAVA A CHRONICKÝ ÚNAVOVÝ SYNDROM

Únavu pociťuje každý z nás a za normálních okolností ji lze považovat za obrannou reakci organizmu proti nadměrnému vyčerpání. Následným spánkem nebo odpočinkem tělo obnoví své síly a vše je v pořádku. Za nepřirozený stav se však považuje častá únava, při které nepomáhá ani delší spánek či relaxace. V takových případech pak dochází k velké psychické i fyzické zátěži i zdravotním problémům. Únava v mnohých případech značí také různá onemocnění. Pokud se s únavou potýkáme déle než dva týdny nebo se k ní přidá i horečka, nevolnosti, bolesti svalů, nebo dokonce hubnutí, měl by člověk vyhledat lékaře. Dlouhodobá únava se projevuje také jako symptom některých onemocnění. Často k ní dochází při chudokrevnosti, snížené funkci štítné žlázy a nadledvin nebo při zánětlivých a nádorových onemocněních. V každém případě je vždy nutné zjistit příčinu únavy a dle toho se následně řídit.

 

ODPOČINEK A SPÁNEK

Únava však může znamenat pouhé přepracování při vysokém psychickém či fyzickém nasazení, stres a překračování hranic výkonnosti. K těmto příčinám se často přidává i nedostatek důležitých vitamínů a minerálů. Jedná se zejména o vitamíny C, A, E a skupiny B, dále vápník, hořčík, zinek a železo. Velmi důležitý je odpočinek a přestávky. Každý člověk by si měl v týdnu vyhradit volné dny, kdy se od práce zcela oprostí a takzvaně si vyčistí hlavu. Vhodným způsobem relaxace je také masáž. Při únavě je důležitým pomocníkem rovněž kvalitní spánek. Dospělému člověku se doporučuje délka sedm až devět hodin denně. V ložnici by mělo být minimum elektroniky a ostatních rušivých elementů. Neméně důležité je dostatečné zatemnění místnosti. S odpočinkem souvisí i relaxace ve formě uvolnění těla.

Při řešení problémů s únavou se snažíme zjistit, zda nemohou mít bakteriální, plísňovou či parazitární příčinu. Z těchto příčin bývají časté borrelie, chlamýdie, které napadají v organizmu různé orgány, a zejména játra. V případě napadení organizmu borreliemi využíváme tinkturu z topolu, na chlamýdie použijeme směs zvanou Chlamysan.

Při řešení únavy se vždy zaměřujeme na posilu jater bylinnými prostředky, jako je tinktura z ostropestřce, jalovce, žita či rozmarýnu. Zlepšení spánku je vždy důležité, protože v době spánku probíhá regenerace organizmu. Zde z bylin využijeme třezalku, gemmoterapeutikum z pupenů lípy, bakopu, šišák, na zlepšení a regeneraci nervového vlákna pak bělotrn.

 

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Využívají se plody, někdy nesprávně označované jako semena. Těsně před zralostí se celé chmýřité hlavice uřežou a uloží na větraných, suchých místech, kde teprve dozrávají. Teprve potom se šištice vymlátí a plody zbaví chmýru. Domácí příprava je dosti svízelná, proto byla bylina lidovými léčiteli využívaná málo. Je to škoda, neboť rostlin se stejným nebo alespoň podobným účinkem není mnoho. Lidově se dosud hodně užívá i list, trhaný na jaře v květnu a červnu, mezi čtrnáctou až šestnáctou hodinou. Zřídka se užívá i kořen. Působí ochranně na jaterní parenchym, ovlivňuje tvorbu žluči a její distribuci, proto jej používáme zejména pro léčbu a doléčování chorob jater a žlučníku a tím vlastně i celé látkové výměny. Nasazujeme jej v těch případech, kdy máme podezření, že potíže nemocného mohou být spojeny s chronickou otravou, nebo když léčíme její následky. Dá se říci, že jej využíváme všude tam, kde se jedná o sníženou funkci jater.

 

Jalovec obecný (Juniperus communis)

Plody se sbírají na podzim druhého roku. Po usušení mají pryskyřičnaté aroma a kořenitou chuť. Dřevo se sbírá na podzim a v zimě. V České republice je sběr zakázán a pro farmaceutické účely se jalovec dováží, zejména z Albánie. Jalovčinky působí jako vysoce účinné diuretikum, ale přitom dráždí ledviny, takže byly z užívání v urologii vyřazeny. Jejich doménou se stala revmatologie, kde se uplatňují v léčbě kloubů a páteře. Umějí také zlepšit trávení, odstranit bolesti žaludku spojené s nedokonalým trávením a zlepšují hospodaření organizmu se žlučí. Jalovcová silice, podávána zevně vhodným způsobem například ve formě mastí nebo oleje, působí dráždivě, a to jak lokálně, tak i na reflexních ploškách příslušných orgánů. Může se jí užít jako derrivans, tedy jako dráždivého prostředku zlepšujícího místní prokrvení a urychlujícího hojivé reparační procesy.

 

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Předmětem sběru je kvetoucí nať, sbíraná po rozkvětu hned ráno, když sejde rosa. Třezalka je jedničkou mezi léčivými bylinami. Působí jako antibiotikum, podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé účinky. Lze ji použít také na ekzémy i jejich těžší formy. Po úrazech hlavy léčí poškozenou tkáň a odstraňuje otoky, léčí plíce (hlavně v kombinaci s pelyňkem černobýlem), slinivku břišní, a pokud nejsou příliš poškozena, též játra. Léčí žaludek a dvanácterník, záněty, vředovou chorobu či žaludeční neurózu. Své uplatnění najde i v ledvinových protizánětlivých směsích. Působí jako mírné kardiotonikum, které je zcela netoxické. Pomáhá při těžkých chřipkách, jejichž komplikacemi mohou být i srdeční arytmie, např. síňová fibrilace. Uplatňuje se při úzkostech, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panickém syndromu a lehčích depresích. Je vhodná při rehabilitaci po mozkových příhodách, a to kombinovaně s pitnou kúrou, s obklady a masážemi třezalkovým olejem. Jestliže třezalku podáváme dlouhodobě a nepřerušovaně, je základní bylinnou léčby sklerózy multiplex. Zevně je vhodná k léčení ran, pomáhá při léčbě závratí, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cévních stěn. Pomáhá také v boji proti otylosti.

Třezalka nám může pomoci při problémech s pohybovým ústrojím a páteří. Jednak vnitřním užíváním působí protizánětlivě, jednak tlumí bolestivé stavy. Jednoduchý a účinný prostředek na zklidnění těchto problémů je třezalkový olej. Důkazem toho je mnohostranné využití maséry a léčiteli a pochvalné odezvy uživatelů. Člověku ležícímu na břiše nalejeme na prohlubeň kolem páteře vrstvičku třezalkového oleje a přikryjeme fólií nebo pergamenem asi na dobu 15 minut. Olej se vsákne do meziobratlových plotének, které uvolní nervy, a nastává velká úleva.

 

Mgr. Jarmila Podhorná
autorka se dlouhodobě zabývá gemmoterapií