Revue - články - BYLINKY NA PODPORU TRÁVENÍ


BYLINKY NA PODPORU TRÁVENÍ

Pro správný chod organizmu a zajištění životní energie je nutné neustálé doplňování živin. Již řecký lékař Hippokrates v 5. století př. n. l. ve svém díle napsal, že člověk se rodí zdráv a že všechny nemoci do něj vcházejí s jídlem.

Existuje známý fyziologický fakt, že žádné bakterie a viry nemohou proniknout do ideálně zdravého organizmu, neboť jsou v něm rychle potlačeny. Pokud je člověk mladý a zdravý, má dostatek energie a ochranných látek, aby se bez zvláštní pomoci sám rychle očistil od všech odpadů a škodlivin. Jestliže bychom mohli prožít celý život ve fyzické a psychické kondici, jakou máme v dospívání, žili bychom asi 800 let. Bohužel s přibývajícími lety vázne spolupráce našich žláz a orgánů a vlivem přejídání a špatného výběru stravy se zhoršuje činnost zažívacího traktu, což je pak příčinou velkého procenta nemocí. Naše civilizace má mnoho nezdravých návyků a zlozvyků, které oslabují organizmus a snižují imunitu.

 

TOXINY A NEDOSTATEČNÁ IMUNITA

Přítomné toxiny v organizmu spolu se špatně fungujícím imunitním systémem vedou k poškození tělesných tkání a ke vzniku chronických onemocnění. Otrava pramenící ze špatné činnosti žaludku a střev vede k znečištění krve. V cévách se pak ukládají odpadní látky, anorganický vápník a cholesterol z nich dělají neprůchodné trubice. V kloubech se hromadí vápenaté soli. Takto si zakládáme na různé aterosklerózy, artrózy, infarkty, mozkové příhody, dny, zbytnělé prostaty, a nakonec tyhle příčiny mohou vést i ke vzniku rakoviny.

Co je tedy důležité pro udržení dobrého stavu organizmu kromě dodání správného druhu potravy? Podpořit, očišťovat a regenerovat jednotlivé orgány trávicího ústrojí. Je velké štěstí, že máme k dispozici mnoho bylinných prostředků, které nám mohou pomoci bez vedlejších účinků.

 

JÁTRA, SLINIVKA, LYMFATICKÝ SYSTÉM

Především je potřeba regenerovat a podpořit játra, která očišťují krev od všech jedovatých složek, vychytávají toxiny, přeměňují jejich chemickou strukturu tak, že se stávají rozpustné ve vodě a potom se vyměšují do střev. Žluč přenáší odpadní produkty z jater do střev, jimiž jsou vylučovány z těla. Ke správnému chodu trávicího ústrojí je třeba zabezpečit činnost slinivky, která svými hormony pomáhá štěpit potravu. Také střeva štěpí a vstřebávají potravu a zbavují nás odpadních látek vzniklých při trávení a metabolizmu jater. K udržení zdravého stavu organizmu je důležitý též lymfatický systém, který filtruje tekutinu v tělesných tkáních a zabraňuje vniknutí toxinu do krve. Lymfa se pohybuje po celém těle. Při průchodu mízními uzlinami jsou z lymfy odfiltrovávány cizorodé látky, infekční agens a toxiny, setkávají se zde s našimi imunitními mechanizmy, které zabraňují jejich zpětnému návratu do krve.

 

KTERÉ BYLINY POMOHOU

Játra můžeme pročistit a zregenerovat ostropestřcem, měsíčkem, gemmoterapeutikem z jalovce, rozmarýnu a žita. Při regeneraci slinivky nám zase pomůže houbička penízovka a gemmoterapeutikum z borůvky.

 

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský je jedno- až dvouletý, statný, dekorativní bodlák. Je to pěstovaná léčivka, původem ze Středomoří. V teplejších oblastech zplaňuje. Využívají se plody, někdy nesprávně označované jako semena. Těsně před zralostí se celé chmýřité hlavice uřežou a uloží na větraných, suchých místech, kde dozrávají. Teprve potom se šištice vymlátí a plody zbaví chmýru. Domácí příprava je dosti svízelná, proto byla bylina lidovými léčiteli využívaná málo. Je to škoda, neboť rostlin se stejným nebo alespoň podobným účinkem není mnoho. Lidově se dosud hodně užívá i list, trhaný na jaře v květnu a červnu, mezi čtrnáctou až šestnáctou hodinou. Zřídka se užívá i kořen.

Ostropestřec působí ochranně na jaterní parenchym, ovlivňuje tvorbu žluči a její distribuci, proto se užívá zejména pro léčbu a doléčování chorob jater a žlučníku a tím vlastně i celé látkové výměny. Používáme jej v těch případech, kdy máme podezření, že potíže nemocného mohou být spojeny s chronickou otravou, nebo když léčíme její následky. Dá se říci, že jej využíváme všude tam, kde se jedná o sníženou funkci jater.

 

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček lékařský patří mezi nejúspěšnější léčivé byliny. Je to letnička pěstovaná běžně v našich podmínkách. Léčivé účinky jsou nejvíce obsaženy v květu oranžové barvy, který se zpracovává různými způsoby: jako čaj, výluh v lihu, gemmoterapeutikum, výluh v oleji a též zpracovaný do mastí. Při vnitřním použití v podobě tinktury příznivě ovlivní činnost jater, uplatňuje se též při léčbě astmatu, bušení srdce, hojí vnitřní a vnější záněty, můžeme jej použít při zánětech střev, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě, působí též antibioticky. Gemmoterapeutikum zhotovené z pupenů květů, semen a klíčků semen má též kancerostatický efekt na gynekologické orgány a prostatu. Tyto prostředky také dodávají organizmu ženské hormony.

Při vnějším použití je možné výluh z květů do masti, která pomáhá k řešení kožních problémů, a to i k likvidaci pooperačních jizev. Lihová tinktura z květů měsíčku je nenahraditelná při ozdravění ran, kdy hrozí zánět, při léčbě rakoviny, zejména prsů a dělohy – používá se jako obklady. Také měsíček v oleji je jemným pomocníkem při různých kožních problémech – zklidňuje hemeroidy či opruzeniny u dětí.

 

Jalovec obecný (Juniperus communis)

Jalovec obecný je jehličnatý keř nebo bohatě větvený stromek dorůstající výšky kolem jednoho metru. V České republice je chráněný, na Slovensku nikoli. Hojný je zejména na Valašsku a na moravsko--slovenském pomezí. Plody se sbírají na podzim druhého roku. Po usušení mají pryskyřičnaté aroma a kořenitou chuť. Dřevo se sbírá na podzim a v zimě. Pro farmaceutické účely se jalovec dováží, zejména z Albánie.

Gemmoterapeutikum z jalovce stimuluje detoxikaci a činnost jater, urychluje revitalizaci jaterní tkáně a rekonvalescenci po jaterních potížích. Snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá udržovat čisté cévy bez usazenin. Jalovčinky působí jako vysoce účinné diuretikum, ale přitom dráždí ledviny, takže byly z užívání v urologii vyřazeny. Jejich doménou se stala revmatologie, kde se uplatňují v léčbě kloubů a páteře. Umějí také zlepšit trávení, odstranit bolesti žaludku spojené s nedokonalým trávením a zlepšují hospodaření organizmu se žlučí. Jalovcová silice, podávána zevně vhodným způsobem například ve formě mastí nebo oleje, působí dráždivě, a to jak lokálně, tak i na reflexních ploškách příslušných orgánů. Může se jí užít jako derrivans, tedy jako dráždivého prostředku zlepšujícího místní prokrvení a urychlujícího hojivé reparační procesy.

 

Mgr. Jarmila Podhorná
autorka se dlouhodobě zabývá gemmoterapií