Revue - články - LUPÉNKA – NEŘEŠITELNÝ PROBLÉM?


LUPÉNKA – NEŘEŠITELNÝ PROBLÉM?

Chronické, neinfekční, zánětlivé kožní onemocnění, které trápí mnoho lidí již od dětského věku. Svědivá či bolavá místa, bílé nebo zarudlé plochy na kůži a loupající se mrtvé kožní buňky. Tak se často projevuje nepříjemné autoimunitní onemocnění označované jako lupénka. Mezi faktory, které přispívají k jejímu vzniku a rozvoji, patří do jisté míry genetická výbava člověka, infekce dýchacích cest, hormonální změny či třeba vnější vlivy jako stres, poranění kůže nebo konzumace alkoholu. Na lupénku se často předepisují kortikoidy, ty však mají řadu negativních účinků.

 

BYLINKY PRVNÍ VOLBY

Řešení lupénky je běh na dlouhou trať. Lékaři po stanovení diagnózy zpravidla nasadí zevní léčbu, kam patří zejména mastičky s kortikoidy nebo ozařování ultrafialovým světlem, či léčbu vnitřní, kdy jsou léky podávány perorálně nebo injekčně. Jak kortikoidy, tak vnitřně užívaná léčiva však mají řadu nežádoucích účinků, proto se stále více lidí obrací k přírodnímu řešení. Nemocní hledají útěchu v tinkturách z bylin či bylinkových mastech. A ačkoliv je lupénka onemocnění, které dosud nelze plně vyléčit, její projevy mohou pomoci zmírnit níže uvedené bylinky. Při řešení problémů lupénky, či alespoň při snaze o její zlepšení, si musíme uvědomit, že je nutná očista jater, slinivky a též zlepšení nervového stavu nemocného. Bylinkami první volby jsou ostropestřec a jalovec na játra, pýr a lopuch na klouby a kůži, na zklidnění lípa, rozmarýn, vřes a šišák. Účinná je také směs z několika bylin s názvem Psorisan. Jelikož je lupénka kožní záležitostí, můžeme pokožku zklidnit potíráním mastí Psorikalis, která kombinuje léčivé účinky kalisie a březového dehtu. Také nám může být nápomocná směs bylin do koupele na zklidnění pokožky. V případě, že nemáme vanu, můžeme využít tohoto výluhu ve spreji. Na pokožku ve vlasech se nabízí použít výluh z kořene lopuchu.

 

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Ostropestřec mariánský je jedno- až dvouletý, statný dekorativní bodlák. Využívají se plody, někdy nesprávně označované jako semena. Těsně před zralostí se celé chmýřité hlavice uřežou a uloží na větraných suchých místech, kde pomalu dozrávají. Teprve potom se šištice vymlátí a plody zbaví chmýru. Domácí příprava je dosti svízelná, proto byla bylina lidovými léčiteli využívaná málo. Působí ochranně na jaterní parenchym, ovlivňuje tvorbu žluči a její distribuci, proto se užívá zejména pro léčbu a doléčování chorob jater a žlučníku a tím vlastně i celé látkové výměny. Používáme jej v těch případech, kdy máme podezření, že potíže nemocného mohou být spojeny s chronickou otravou, nebo když léčíme její následky. Dá se říci, že jej využíváme všude tam, kde je snížená funkce jater.

 

JALOVEC OBECNÝ

Jalovec obecný je jehličnatý keř nebo bohatě větvený stromek, dorůstající výšky kolem jednoho metru. V České republice je jeho sběr zakázán a pro farmaceutické účely se dováží, zejména z Albánie. Jalovčinky působí jako vysoce účinné diuretikum, ale přitom dráždí ledviny, takže byly z užívání v urologii vyřazeny. Jejich doménou se stala revmatologie, kde se uplatňují v léčbě onemocnění kloubů a páteře. Umějí také zlepšit trávení, odstranit bolesti žaludku spojené s nedokonalým trávením a zlepšují hospodaření organizmu se žlučí. Jalovcová silice, podávána zevně vhodným způsobem například ve formě mastí nebo oleje, působí dráždivě, a to jak lokálně, tak i na reflexních ploškách příslušných orgánů. Může se jí užít jako derrivans, tedy jako dráždivého prostředku zlepšujícího místní prokrvení a urychlujícího hojivé reparační procesy.

 

ROZMARÝNA LÉKAŘSKÁ

Rozmarýna lékařská je neopadavý polokeřík s přímým nebo vystoupavým dřevnatějícím stonkem. Předmětem sběru je list sbíraný od konce května do srpna. Má kořenitý pach a hořkou, aromatickou chuť. Zlepšuje prokrvení trávicího traktu a tvorbu trávicích fermentů i tvorbu žluči. Je proto vhodným podpůrným prostředkem dyspeptických stavů s nadýmáním, při nedostatečné tvorbě nebo transportu žluči a vůbec při špatném trávení a bolestech v trávicím ústrojí. Celkové zlepšení psychické a fyzické kondice lze přičíst tomu, že vhodně odstraňuje pocit fyzické, ale především psychogenně podmíněné únavy a vyčerpanosti. Působí též močopudně a jako mírné kardiotonikum. Zlepšuje prokrvení malé pánve, což napomáhá k otěhotnění. Při zevní aplikaci dochází k rychlému ústupu bolestivosti v revmatických kloubech. Účinná je i při neuralgiích. Výhodou rozmarýnových mastí je jejich příznivé působení na hlouběji uložené tkáně. Tuto vlastnost však do značné míry může ovlivnit masťový základ. Rozmarýnová silice je také výborným prostředkem v aromaterapii, dále se užívá v podobě koupelí a vonných mazání.

 

LOPUCH VĚTŠÍ

Lopuch větší je dvouletá bylina s přímou rýhovanou lodyhou, dorůstající výšky přes jeden metr. Předmětem sběru je především kořen, sbíraný na podzim nebo na jaře. Semena sbíráme po úplném dozrání koncem léta. Občas sbíráme i listy, a to během celé vegetační doby. Lopuch podporuje látkovou výměnu a patří k nejlepším vnitřním léčivům v dermatologii. Je močopudný, uplatní se tudíž i v urologii, podporuje činnost ledvin, odstraňování zplodin z těla a také růst vlasů. Podávaný v prášku celkově posiluje, čehož lze využít v pediatrii a při rekonvalescenci po operacích a těžkých chorobách. Při vypadávání vlasů vtíráme silný odvar do suchých umytých vlasů. Čerstvé naklepané listy můžeme přikládat na různé pohmožděniny a špatně se hojící rány. Semeno doporučoval už Kneipp jako výborný prostředek na žaludeční potíže.

 

PÝR PLAZIVÝ

Pýr plazivý je plevelná rostlina s plazivým dílkovaným oddenkem, silným asi 2 až 3 mm. Hlavní pole působnosti drogy je v oblasti tzv. čištění krve, což je řečeno sice velice lidově, ale zato výstižně. Působí jako výrazné antirevmatikum, zlepšuje hospodaření organizmu s inzulínem, a tím příznivě ovlivňuje mírnější formy cukrovky. Celkem spolehlivě také pomáhá při kožních chorobách vznikajících především jako důsledky metabolických poruch. Je vhodný k léčbě potravinových otrav, protože přispívá k detoxikaci jater a k obnovení jaterního parenchymu. Je také vynikajícím prostředkem pro urychlování rekonvalescence osob léčených antibiotiky nebo jinými chemoterapeutiky. Pýr je také bylina magická. Drobně nasekaný oddenek pýru nošen ve váčku na krku prý odstraňuje deprese, a spaní na takovém váčku údajně spánek prohlubuje. Položen pod postel prý přiláká nového milence. Vykropení světnice odvarem pýru odvrací neštěstí.

 

Mgr. Jarmila Podhorná
Specializuje se na výrobu bylinných tinktur a v rámci seminářů
předává své zkušenosti z oblasti gemmoterapie, fytoterapie i alternativní medicíny.