Revue - články - TINKTURY A ŽLÁZY S VNITŘNÍ SEKRECÍ


TINKTURY A ŽLÁZY S VNITŘNÍ SEKRECÍ

Správná funkce hormonální činnosti je pro chod organizmu velmi důležitá. A pomoci tomu může také gemmoterapie. Žlázy s vnitřní sekrecí vylučují hormony, které zabezpečují řízení činnosti organizmu. Připomeňme si některé bylinky, které využívá gemmoterapie na podporu žláz s vnitřní sekrecí. Černý jeřáb – arónie Arónie jsou svými plody podobné jeřábům. U nás se pěstují tři druhy: temnoplodec černý, temnoplodec planikolistý a temnoplodec třešňolistý. Arónie má schopnost očistit organizmus například od cholesterolu, detoxikuje játra a ledviny, posiluje jejich funkce. Zlepšuje metabolizmus a průtok krve, což je výhodné při hypertenzi. Černý jeřáb je vhodný pro diabetiky a nemocné arterosklerózou. Sušené plody jsou vhodné k přípravě nápojů a čaje, do jogurtu apod. Arónie je vynikající prostředek zpomalující stárnutí organizmu a pomáhá vyrovnávat se s civilizačním stresem. Biologicky je to nesmírně cenné ovoce. Snižuje krevní tlak, tlumí bolest, zlepšuje metabolizmus, je vhodné i pro diabetiky, zlepšuje pevnost a pružnost cév, harmonizuje činnost štítné žlázy. Plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek při ateroskleróze a zánětu žaludku. Je ověřeno, že arónie snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje rychlost proudění krve, což je důležité při léčení hypertenze. Veškeré výrobky z arónie mají vliv na zpevňování kapilár. Zjistilo se, že působením plodů a šťávy jeřabiny černé se vyrovnávají procesy aktivity a útlumu v mozku a snižuje se emocionální nerovnováha. V dnešní době syntetických sirupů a nápojů je šťáva z arónie vítanou změnou pro přípravu nápojů. Prodávané džusy se zvýšeným podílem arónie nebo černého rybízu po zředění se stolní nebo pramenitou vodou (1 : 1) představují nápoj, jenž lze doporučit dětem i dospělým, kteří se bez přislazovaných nápojů dosud nedokáží obejít.

 

ROZCHODNICE RŮŽOVÁ

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je až půl metru vysoká trvalka, jejíž nadzemní bylinné výhonky každoročně odumírají. Pod zemí se nachází ztluštělý, větvený oddenek, na jehož hlavě přezimují zelené či načervenalé pupeny. Oddenek je šedožlutý, na řezu načervenalý a má zajímavou „růžovou“ vůni. Droga působí jako adaptogen, to znamená, že chrání organizmus proti stresu. Zde předčí dokonce bájný ženšen. Droga zlepšuje a urychluje rekonvalescenci po těžkých chorobách a chirurgických zákrocích, odstraňuje únavu, stimuluje imunitní systém, zlepšuje paměť, odstraňuje předrážděnost a tlumí psychogenní bolesti hlavy. Pro muže působí při delším podávání jako afrodiziakum. Snižuje hladinu krevního cukru, chrání jaterní parenchym a působí detoxikačně, je tuberkulostatická, mírně aktivizuje činnost štítné žlázy. Osvědčila se proti parkinsonskému stresu. Zlepšuje sluch, zvláště u lidí vystavených hluku. Může sloužit i jako výborné profylaktikum u zdravých lidí, kteří čelí velké psychické zátěži. Popel ze spálené rhodiolové natě se užívá jako výborné hnojivo pro domácí rostliny a čaj z této natě je údajně nejlepším zálivkovým prostředkem, aby se rostlinám v kořenáči dařilo a aby voněly.

 

JEŘÁB PTAČÍ

Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) je přímo rostoucí strom s mladými plstnatými, později olysalými větvemi. Konzumace čerstvých jeřabin může přivodit lehčí otravu (nevolnost, bolesti hlavy, dávení), kterou zřejmě vyvolává přítomná kyselina parasorbinová a snad i kyanovodík. Sušením nebo vařením však jejich toxicita zcela mizí. Drogu aplikujeme jako účinné antirevmatikum. Jeřáb umí také rozrušovat a vyplavovat močový písek a drobné kaménky a zvyšuje diurézu u ledvinových chorob charakterizovaných snížením funkce ledvin. Droga také ovlivňuje vylučování žluče do střev, což podporuje proces trávení ve střevech, zejména u starších lidí. Drogu je možné využít i jako regulátor stolice, zvláště v případech, kdy se jedná o trvalý mírný průjem bez vážnějších příčin. Květy jeřábu obsahují kromě jiného látku velmi podobnou ženským hormonům, a proto je doporučujeme aplikovat při veškerých potížích tohoto druhu. Sbírá se květ v plném rozkvětu, nejlépe kolem desáté hodiny dopoledne. Podává se jako nálev z jedné čajové lžičky na sklenici vody, třikrát denně před jídlem.

 

MALINÍK OBECNÝ

Maliník obecný (Rubus idaeus) je keř dorůstající výšky přes jeden metr. Droga má mírně svíravý účinek, který může napomoci při zánětech v ústní dutině, při průjmech apod. Působení proti křečím lze využít zejména v gynekologii, například při menstruačních bolestech. Plody mají účinky potopudné a tlumí horečky. Plody jsou výživnou a zdravou pochoutkou pro rekonvalescenty. Gemmoterapeutikum z maliníku patří k nejlepším léčivům ženských problémů s nepravidelnou menstruací, při sekundární neplodnosti a při obtížích klimakteria. Jen málo se ví, že například při nechutenství nám postačí před obědem a večeří sníst menší porci čerstvých malin. Malinové víno se doporučuje pít při chřipce a kataru průdušek. Víno sladíme kandovaným cukrem a pijeme teplé.

 

ČERNÝ RYBÍZ

Černý rybíz (Ribes nigrum) neboli meruzalka černá je beztrnný keř s velmi typickým, pronikavým aroma. Plody aplikujeme při únavě, proti účinkům stresu, v rekonvalescenci po těžkých chorobách. Listy působí jako spolehlivé antirevmatikum, jsou účinné při cévních onemocněních (i preventivně) a při zvýšené lámavosti (fragilitě) cév. Podávají se také jako pomocné léčivo při močových a ledvinových zánětech. Listy i plody můžeme používat jako kloktadlo, při chorobách z nachlazení, při Bechtěrevově nemoci apod. Odvar z kořene je vynikajícím lékem při zánětech jater. Plod upřednostňujeme zejména v geriatrii jako obecně posilující prostředek. Nejsilnějším působícím prostředkem protialergickým i imunitním je gemmoterapeutikum z pupenů černého rybízu. Je dobrým antialergikem použitelným při senné rýmě, ekzému a astmatu. Tento přípravek podáváme též při potřebě vytvoření kortizonového efektu, např. při snížené funkci nadledvinek, při těžších formách zánětů a při potřebě likvidovat otoky.

 

Mgr. Jarmila Podhorná
autorka se dlouhodobě zabývá gemmoterapií