Revue - články - STRAŠÁK JMÉNEM E-RECEPT


STRAŠÁK JMÉNEM E-RECEPT

Prvního ledna příštího roku vstoupí v platnost elektronická preskripce neboli tzv. e-recept. Papírovým receptům definitivně zamáváme a na scénu vstoupí už teď kritizované elektronické recepty. České zdravotnictví to údajně posune na vyšší elektronickou úroveň. Lékaři a lékárníci jsou většinou proti a řada z nich dokonce vyhrožuje svým odchodem. Důvod je jasný. Především starší generace si s počítači příliš nerozumí, a tak je celkem možné, že v příštím roce zůstane nejedna ordinace prázdná a v lékárnách přibude mladší personál. Klasický papírový recept se už za pár měsíců stane minulostí. Lékaři se budou muset na vlastní náklady vybavit speciálním softwarem, díky kterému pacientovi vystaví recept v elektronické podobě. V Česku je ale spousta lékařů, kteří pracují bez počítačů či nemají zajištěné spolehlivé připojení k internetu a tím pádem jsou bez šance e-recept pacientovi vystavit. Pořízení veškerého vybavení nutného pro realizaci elektronických receptů je natolik nákladné, že například lékaři působící na vesnicích či v malých městech v mnoha případech uvažují o konci své kariéry.

VÍCE STAROSTÍ I PENĚZ

Elektronický recept by měl uživatelům, tedy konkrétně zdravotníkům a farmaceutům, práci ulehčit, v praxi je tomu ale bohužel naopak. Své o tom ví i Mgr. Tomáš Hégr z olomoucké lékárny U Pöttingea. „K povinným e-receptům se stavíme veskrze negativně. Vzhledem k dosavadní zkušenosti víme, že jedna z původních hlavních idejí zavedení e-receptů, tedy zrychlení dispenzace, v praxi nefunguje. Neustále se vyskytují problémy s připojením přes router SÚKLu, čárové kódy mnohdy nejdou naskenovat čtečkou čárových kódů a následuje tak nutné vypisování dlouhého identifikačního kódu. Evidence výdeje bez papírového receptu je nedotažená (když pacient přijde jen s čárovým kódem v telefonu) a zpětná kontrola správného výdeje je pak obtížná.“ Elektronický recept bude mít podobu čárového kódu – identifikátoru, který si pacient odnese z ordinace a lékárník jej poté přečte čtečkou. Na základě toho pak pacientovi vydá daný lék. Předpis na lék, u kterého není nutná osobní prohlídka, by tak mohli lékaři posílat i prostřednictvím SMS nebo emailem. Kromě nových systémů a internetového připojení budou ale k e-receptům potřeba i elektronické podpisy. Mgr. Tomáš Hégr se e-receptů obává nejen z časových důvodů, ale také upozorňuje na jejich nákladovost. „V současné době si nedovedeme představit, že by byly všechny recepty pořizovány elektronicky, a to zejména z časových důvodů. Podstatnou roli bude hrát i nákladovost všech změn, tedy jestli bude potřeba nový router, nové čtečky apod. V případě nutnosti archivace e-receptů v tištěné podobě (kdy by lékárna měla tisknout Rp.) je dalším negativním aspektem nárůst nákladovosti na straně lékárny.“ Ministerstvo zdravotnictví bude lékařům peníze vyplácet úhradovou vyhláškou. Rezort proplatí doktorům 1 korunu 70 haléřů za každou položku na e-receptu. Podle předsedy České lékárnické komory Lubomíra Chudoby budou chtít minimálně korunu sedmdesát za každou položku i lékárny.

LÉTO BUDE ZATĚŽKÁVACÍ ZKOUŠKOU

Právě v průběhu následujících letních měsíců je v plánu pilotní provoz, do kterého by se měly zapojit dva tisíce lékáren. Současně proběhnou i zátěžové a výkonové testy. Ty by mohly rozluštit např. situace, co nastane v případě, když nepůjde elektrický proud nebo dojde k výpadku internetu, a lékař tak nebude schopen elektronický recept vystavit. Stačí zavzpomínat pár let zpátky, kdy se v České republice spouštěl nový centrální registr vozidel a informace o jeho výpadcích a dalších komplikacích plnily měsíce hlavní zpravodajství všech médií. Obavy lékárníků jsou tedy na místě, což přiznává i provozovatelka brněnské lékárny Zelený Anděl Mgr. Daniela Rovenská. „E-recepty budou komplikací jak pro lékárny, tak i pro lékaře. Osobní zkušenost s elektronickými recepty nemám, ale od kolegyně vím, že i s tím málem, co jí prošlo rukama, byly komplikace (špatná čitelnost kódu, neshoda kódu u lékaře a v lékárně, nelze vydat např. místo 3× 30tbl 1× 90tbl apod.). Zbytečné problémy pro všechny a práce navíc.“

O POLÁMANÉM MRAVENEČKOVI

Snad alespoň v pohádkách zůstane vše při starém. Ještě by tak scházelo, aby se rýmovaný příběh o polámaném mravenečkovi musel přepisovat. Což o to, dnešní děti by nejspíš nepřekvapilo, že by si doktor, co klepe na srdíčko, vytáhnul notebook a napsal recepis. Ale co my, kteří jsme na této pohádce vyrůstali? A tak nezbývá než doufat, že právě zkušební letní provoz poukáže na fakt, že projekt e-recept není stoprocentně připraven a ministerstvo zdravotnictví odloží jeho zavedení až na chvíli, kdy tomu tak bude.

 

Text: Marcela Špálovská
redakce AR