Revue - články - PORUCHY CHOVÁNÍ U DĚTÍ


PORUCHY CHOVÁNÍ U DĚTÍ

Dnešní doba přináší svou atmosférou různé vlivy, které působí nejen na dospělého člověka, ale hlavně na dítě a jeho vývoj. Přibývá dětí s poruchami soustředění, pozornosti, se zvýšenou hyperaktivitou. Dítě je ovlivněno genetickou výbavou, obdobím těhotenství a také výchovou v rodině. Důležitý je vývoj jeho nervové soustavy již před narozením i péče v dětství. Žena by si také měla před otěhotněním důkladně pročistit organizmus, a to nejlépe bylinnou cestou. Pozitivní zdravotní stav má totiž vliv i na psychiku dítěte a možnosti zabezpečení správné výchovy v rodině a potom i ve škole, která vede k vytvoření pevné a charakterní osobnosti budoucího dospělého jedince. Různé negativní vlivy v době těhotenství mohou způsobit u dětí poruchy nervové soustavy a vývojové poruchy pozornosti. Ty mohou vést ke zvýšení aktivity a impulzivnosti, někdy může vzniknout i neschopnost dodržovat určitá pravidla chování. Vždy je ale na prvním místě rodina, která by se měla snažit udržet zdravotní stav dítěte a harmonickým rodinným prostředím zabezpečit výchovu.

 

DŮLEŽITÁ OČISTA

V dnešní době se ukazuje, že je důležitá očista organizmu od různých usazenin a také těžkých kovů. Při celkové očistě je třeba se zaměřit na játra a ledviny. Na játra očistně působí ostropestřec, schizandra, měsíček, gemmoterapeutikum z jalovce a žita. U problémů ledvin pomáhá lichořeřišnice a vřes. Pro očistu od těžkých kovů je možné využít česnek, přesličku a kurkumovník ve směsi. Dobrý zdravotní stav matky v období těhotenství, který je předpokladem pro zdárný vývoj dítěte, nám také pomáhají zabezpečit bylinky. V případě bakterií je vhodná lichořeřišnice, na zklidnění pak gemmoterapeutikum z lípy. V období dětství pomůže také lichořeřišnice, udržet imunitu si můžeme gemmoterapeutikem z černého rybízu a pro zklidnění je vhodné rovněž gemmoterapeutikum z lípy.

 

NERVOVÁ SOUSTAVA

Zlepšení celkového zdravotního a nervového stavu dítěte je též předpokladem pro zabezpečení výchovného procesu. Zmíněnou lípu můžeme využít u všech problémů nervové soustavy, kdy regeneraci nervového vlákna podpoříme bělotrnem a vodivost nervem zlepšíme pomocí javoru babyka. Při výukových problémech nebo potížích se soustředěním je důležité zabezpečit aktivaci centrální nervové soustavy. K tomu může dopomoci sestava z bylin ženšen, gotukola, bakopa, withanie a jinan – zvaná Klidex.

 

LÍPA OBECNÁ

Lípa obecná je strom s větévkami v mládí lysými. Čepele listů jsou široce vejčité, na bázi šikmo srdčité až skoro uťaté, pilovité, krátce zašpičatělé, na líci tmavozelené, na rubu bledší. Jde patrně o hybridní druh, tedy o křížence lípy velkolisté a lípy malolisté. Lípa je hojně pěstovaný strom, rozšířený v celé Evropě, občas zplaňující. Sbírá se lipový květ na počátku kvetení. Gemmoterapeutikum z lípy je výborný uklidňující prostředek. Působí jako anxiolytikum proti úzkosti a psychickému napětí. Lípa je vynikající potopudný prostředek s mírným účinkem uklidňujícím a současně močopudným, žlučopudným a spazmolytickým. Reguluje tvorbu žaludečních a střevních šťáv. Její podávání je plně namístě při chorobách z nachlazení, při křečových bolestech v oblasti trávicího ústrojí a močových cest a také při narušené funkci žlučníku.

 

BĚLOTRN KULATOHLAVÝ

Bělotrn kulatohlavý představuje velmi atraktivní bodlák. Je to trvalka s tuhou, přímou lodyhou a lyrovitými listy, podobnými listům pampelišky. Od těch se liší tuhostí, ale především jemnými bodlinkami. Květy vytvářejí kulovitý strboul o průměru kolem 5 cm, který dal rostlině její jméno. Květy mají modrou až ocelově modrou barvu. Rostlina kvete od června do srpna. Bělotrn má rád teplo a sucho. U nás roste jen v teplejších oblastech, velmi roztroušeně, často se pěstuje. Používaná jsou semena, sbíraná po úplném dozrání koncem léta. Základními indikacemi jsou svalové atrofie, periferní obrny, záněty nervů, různé neuralgie a poruchy vedení vzruchu nervovými vlákny. V malých dávkách má stimulační účinek na srdeční sval, ve velkých je schopná vyvolat křeče, po kterých by mohlo následovat celkové ochabnutí. Při zmíněném kardiostimulačním působení nastává nejprve mírný vzestup, ale později značný pokles krevního tlaku. Je docela dobře možné, že se tato bylina stane výběrovým léčivem například pro léčbu myopatií nebo při zánětech míchy.

 

BAKOPA DROBNOLISTÁ

Bakopa drobnolistá je 10 až 30 cm vysoká, plazivá a vytrvalá bylina z čeledi krtičníkovitých. Listy jsou vstřícné, obvejčité až vejčitě klínovité, dužnaté, 0,5 až 2,5 cm dlouhé a 3 až 8 mm široké. Květy vyrůstají zpravidla jednotlivě a jsou světle modré, výjimečně bílé se 4 až 5 korunními lístky. Plodem je tobolka. Rostlina je rozšířena v tropech a subtropech Afriky, Asie, Austrálie a Ameriky. V Asii je to především jižní Indie, kde se po 3 000 let využívá v ájurvédě pod názvem „brahmi“, což znamená kosmické vědění. Slouží k léčbě mužské i ženské neplodnosti a nyní také jako „mozkový nutrient“. Známá je i v Nepálu, na Srí Lance, v Číně, na Tchaj-wanu a ve Vietnamu. Roste zde na vlhkých, bahnitých a zaplavovaných místech, často i v tekoucích vodách. V našich klimatických podmínkách je bakopa drobnolistá jednoletou nebo pokojovou rostlinou s možností letnění. Pěstuje se v polostínu až na slunci na bažinaté půdě při teplotě 20 a 28 °C, a to jako kobercová rostlina nebo v závěsných nádobách. Velmi dobře se množí řízkováním asi 10 cm dlouhými lodyžními řízky, které snadno koření v nodech. Nať se sklízí v říjnu při teplotě do 30 °C ve stínu. V místech přirozeného rozšíření se někdy také používá jako listová zelenina, např. do salátů nebo polévek.

 

Mgr. Jarmila Podhorná
autorka se dlouhodobě zabývá gemmoterapií