Aktuální číslo


2019.3. CESTOVNÍ MEDICÍNA

EPIDEMIO-LOGICKÁ RIZIKA CESTOVÁNÍ A MIGRACE

Ve 20. a 21. století se naše planeta natolik „zmenšila“, že není problém se pomocí dopravních prostředků do 24 hodin dostat kamkoli do obydlených oblastí světa. Není to jen rychlost, s jakou můžeme cestovat, ale zásadní je také zalidněnost a hustota sídel, která byla ještě před 100 lety několikanásobně nižší.
.. celý článek

PRŮJMOVÁ ONEMOCNĚNÍ CESTOVATELŮ

Zažívací potíže, a především průjmová onemocnění patří mezi nejčastější zdravotní komplikace na cestách do zahraniční. Cestovatelský průjem zpravidla definujeme jako každé průjmové onemocnění postihující osoby na cestách nebo časně po návratu (do 7 až 10 dní).
.. celý článek

CESTOVNÍ HOMEOPATICKÁ LÉKÁRNIČKA

Ať se vydáváme na cestách za odpočinkem, či dobrodružstvím, cestovní lékárnička je neodmyslitelnou součástí naší výbavy. Moje rodina si už zvykla na to, že vedle dezinfekce a náplastí tvoří převážnou část lékárničky homeopatické léky.
.. celý článek

CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA, MODEL 2019

Poznávání odlišných kultur prostřednictvím cestování je společným zájmem miliónů lidí po celém světě. Občané České republiky mají tradičně v oblibě evropské země, stále však roste popularita exotických destinací. Také v rámci pracovních cest lidé směřují do vzdálených a méně civilizovaných oblastí.
.. celý článek

PERTUSE A MOŽNOSTI PREVENCE MATKY V GRAVIDITĚ

Pertuse, tedy černý, dávivý kašel, je závažné akutní vysoce infekční bakteriální onemocnění dýchacích cest. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, původcem onemocnění je bakterie Bordetella pertussis.
.. celý článek

DIETNÍ DOPORUČENÍ PŘI PRŮJMU

U průjmu je podstatné zjistit jeho příčinu, a pokud se jedná o infekci způsobenou například viry, bakteriemi, plísněmi, toxiny, kontaminovanou vodou nebo kapénkami, je nutné vyhledat lékaře, který nastaví účinnou medikamentózní léčbu.
.. celý článek

DEHYDRATACE. Zdravotní riziko nejen v období léta

Pít, pít a zase pít. Zejména v horkých letních dnech je zásobování organizmu vodou nezbytné, přesto se poměrně často stává, že děti na příjem tekutin zapomínají. Největší část hmotnosti našeho těla představuje voda. U novorozenců je celkové zastoupení vody v těle až 85 %, u kojenců a batolat je to 75–80 %.
.. celý článek