Aktuální číslo


2019.4. PEDIATRIE

AKUTNÍ ZÁNĚTY HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH

Nejčastějším onemocněním u člověka je celkové virové nachlazení (common cold), jehož součástí je virová rinitida, rinofaryngitida. Jeho průběh je většinou mírný, při frekventním výskytu má ale dopad na veřejné zdraví a kvalitu života.
.. celý článek

UMĚLÁ VÝŽIVA KOJENCŮ

Kojení je nejvhodnější formou výživy kojence a má oproti umělým mléčným formulím mnoho výhod. Po narození dítěte jsou maminky ze strany dětských lékařů maximálně podporovány v zahájení a následném udržení kojení. V případě, že se kojení optimálně nedaří, lze podávat dítěti odstříkané mateřské mléko, které může být eventuálně fortifikováno.
.. celý článek

ZÁNĚTLIVÁ ONEMOCNĚNÍ ÚSTNÍ DUTINY U DĚTÍ

Mezi záněty ústních tkání u dětí patří záněty ústní sliznice (stomatitidy), záněty dásní (gingivitidy), záněty závěsného aparátu zubů (parodontitidy), záněty jazyka (glositidy), záněty rtů (cheilitidy) a záněty odontogenní.
.. celý článek

HOREČKA U DĚTÍ

V dětském věku je horečkou označován stav, kdy tělesná teplota přesahuje 38 °C. Pokud se tělesná teplota pohybuje v rozmezí 37 až 38 °C, pak se tento stav označuje jako subfebrilie. Jestliže tělesná teplota přesahuje 41 °C, hovoříme hyperpyrexii.
.. celý článek

DIETNÍ DOPORUČENÍ PRO DĚTI S DIABETEM

Diabetická dieta patří mezi základní léčebné prostředky terapie diabetu, a to jak u dospělých, tak u dětí. Správně volená strava pomáhá stabilizovat hladinu glykémie a předcházet přidruženým komplikacím diabetu. Většina diabetických dětí a dospívajících spadá do kategorie diabetu 1. typu.
.. celý článek

HOMEOPATIE A PORUCHY CHOVÁNÍ U DĚTÍ

Přirozený vývoj dětského organizmu znamená prakticky každodenní konfrontaci s něčím novým. Už v kojeneckém věku reaguje dítě podrážděně a plačtivě na první bolístky, jako jsou novorozenecké koliky či prořezávání zoubků.
.. celý článek